فاکتورهای مهم درانتخاب پارکت لمینت :
از جمله فاکتور های مهم در انتخاب پارکت  مقاومت و رنگ آن می باشد. نگاه کلی به درجه بندی کیفیت و مقاومت انواع پارکت ها:
ACها بیانگر میزان پایداری پارکت لمینیت هستند درواقع این کدها کدهایی هستندکه میزان مقاومت پارکت لمينيت را نشان ميدهند.برای درج کردن AC در واقع تست های مختلفی رو پارکت لمينيت انجام ميشود تا ميزان مقاومت آن را تعيين کند.اين تست ها،تست های مختلف در مورد ضدآتش،ضد خط و خش،لکه و آلودگی،... ميباشند تست ها همچنين در مورد مواردی همچون تست فشار پايه مبل .ضخامت لبه ها و غيره نيز ميباشد که اگر تست ها مورد قبول واقع نشود در واقع پارکت لمينيت این درجه را نميگيرد.

در برابر آسیب درجه بندی های پارکت لمينيت با توجه به مقاومت پارکت لمينيت به دو دسته بندی مصارف خانگی و تجاری تقسيم بندی ميشنود
-(AC 1)برای مصارف خانگی با ترافيک رفت و آمد  کم،مناسب  برای اتاق خواب ها اتاق مهمان
-(AC 2)برای مصارف خانگی با ترافيک رفت و آمد معمولی,مناسب  برای اتاق خواب ها اتاق مهمان وسالن پذيرايی
(AC 3)مصارف تجاری، با ترافيک کم،مناسب برای هتل ها و ادارات کوچ
(AC 4)مصارف تجاری-خانگی، با ترافيک بالا،مناسب ادارات،منازل،رستوران ها،بوتيک ها
تمامی شرکت های سازنده بايد اين تست ها را انجام بدهند و پارکت لمينيت را با درجه بندی های مختلف برای مصارف مختلف مشتريان فراهم کنند.همانطورکه گفته شدبالاترین درجه کیفیت پارکت ac4 که مناسب برای مکانهای تجاری ومنازل است که درمقابل ترافیک رفت وآمدبالا وسایرتست های مربوطه مانند خط وخش وآتش ولکه و... بسیارمقاوم ومناسب هستند.
از دیگر فاکتور های مهم در انتخاب پارکت رنگ آن می باشد.رنگ کف مورد بسیار مهمی در دیزاین و طراحی داخلی می باشد که همیشه مورد توجه طراحان دکوراسیون داخلی قرار می گیرد.در زیر به مواردی اشاره شده است که به شما کمک میکند تا رنگ پارکت را برای فضای مورد نظر خود انتخاب کنید.اگر منزل یا فضای مورد نظر شما کوچک است از رنگ های روشن استفاده کنید زیرا علاوه بر اینکه فضای شما بزرگتر نشان داده می شود حس نشاط و سرزندگی و تمیزی را در فضای  دکوراسیون منزل  شما جاری میکند.رنگ های روشن برای کف علاوه بر اینکه بسیار کلاسیک می باشد از لحاظ هارمونی و تطبیق با سایرلوازم داخلی نظیر مبلمان،پنجره ها و درها بسیار ساده تر است.یک خانه با پارکت و دیوار های روشن بزرگتر نشان داده می شود ولی اگر در تمام فضا از رنگ های روشن استفاده کنید خانه سردو بی روح میشود بنابراین باوارد کردن رنگ های تیره وتند به دکوراسیون منزل ودکوراسیون داخلی ازسردی ویکنواختی فضا کاسته میشود.
اگر کف و سقف روشن باشد و دیوارها تیره باشد از نظر بصری خطوط افقی بیشتری معرض دید و توجه قرار میگیرد.اگر تنها کف روشن باشد و سقف ها و دیوار ها تیره باشد محل مورد باریک تر و بلند تر به نظر می رسد برای فضاهای رسمی از کفپوش های تیره رنگ استفاده کنید. به این دلیل که فضای مورد نظر را شیک تر و با شکوه تر خواهد کرد، که کاملا مناسب فضا های رسمی می باشد وعلاوه براین حس ارتباط باطبیعت راایجادمیکند.
در صورتیکه پارکت تیره را انتخاب می کنید با روشن کردن دیوار ها  و سقف،فضای خود را پهن تر نشان می دهید اگر سقف ها را نیز  مانند کف تیره کنید فضای شما پهن تر و کوتاه تر به نظر می رسد.اگر سقف ها روشن اما دیوارها وکف تیره باشد حس بودن در زیر زمین را در فرد ایجاد می کند چون نور فقط از بالا خواهدبود.اگر به فکر فضایی صمیمی و غیر رسمی هستید، ازکفپوش چوبی با رنگ روشن تر که احساس غیر رسمی را به دکوراسیون فضا القا می کند، استفاده کنید. زیرا باعث ایجاد فضایی دلبازتر و وسیع تر می شود .