ترمووود

ترموود فرایند خشک کردن چوب با حرارت همراه با بخار آب و گردش هوا می‌باشد. مغز چوب در این فرایند باید دمایی حدود ۲۱۸ درجه سانتی گراد رسیده و بسته به نوع گونه چوب، ضخامت و رطوبت اولیه آن معمولاً بین ۴۸ تا ۱۴۴ ساعت به طول می‌انجامد.
با استفاده از این روش عمده نکات منفی استفاده از چوب تقریباً از بین می‌روند. به دلیل دمای بالایی که به ترمو وود وارد می‌گردد، زنجیره‌های سلولزی شکسته شده، اسیدها تجزیه شده، از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک شده و محیط رشد برای هر گونه قارچ یا کپک از بین می‌رود. بخش عمده رزین چوب از آن خارج می‌شود و آن قسمتی که باقی می‌ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می‌گردد.
ترمو وود دارای ۲ روش استاندارد تولید Thermo-Sو Thermo-D می‌باشد.
حرف S درThermo-S به جای کلمه Stability یا پایداری است که محصولات این روش، بین ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه‌های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان، اتصالات در محیط خشک، مبلمان داخل، سونا، اجزای درب و پنجره و گونه‌های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا، مبلمان، کف پوش، سونا و مبلمان فضای سبز (فقط فضای داخل) توصیه می‌گردند.
حرف D در Thermo-D به جای کلمه Durability یا دوام است که محصولات این روش، بین ۴ الی ۶ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه‌های سوزنی این محصولات برای استفاده در نمای مدرن و دیوار، درب‌های بیرونی، پشت پنجره، سونا، حمام و سرویس بهداشتی، کف پوش و مبلمان فضای سبز (مخصوص فضای بیرون) و گونه‌های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره‌تر توصیه می‌گردند.

مزایای ترموود :
– مقاومت بالا و طولانی در برابر سایش و شرایط جوی مختلف
– نصب آسان و سریع
– قابلیت برش هلالی جهت محل های قوس دار
– شستشو و نگهداری آسان
– عایق حرارتی عالی
– وزن کم
– بدون تاثیر مخرب بر سلامت انسان
– بافت خالص و یکنواخت
– رنگ زیبا
– مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات
– فاقد صمغ، خلوص و یکنواختی

معایب چوب ترموود (ترمو وود) :
– کاهش مقاومتهای مکانیکی در چوب ترمو
– عدم مقاومت به اشعه ماورای بنفش آفتاب: درصورت عدم استفاده از رنگها و پوششهای پیگمنت دار، چوب ترموی مورد استفاده در فضای بیرون ساختمان آسیب دیده، تغییر رنگ میدهد و خاکستری میشود. پدیده خاکستری رنگ شدن در چوب ترمو حتی گاهی اوقات سریعتر از چوب فرآوری نشده صورت می گیرد که این امر لزوم رنگ شدن چوب ترمو را اثبات مینماید.