طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی همیشه دست در دست در کنار هم هستند ولی تعاریف متفاوتی دارند:

دکوراسیون داخلی به طور کلی شامل کار با آیتم های گوناگون است که می توان به صورت جداگانه خریداری ‏تهیه شود ، مانند : کاغذ دیواری ، پارکت ، لمینت ، موکت ، انواع کفپوش ، فرش ، مبلمان ، لوازم دکوری ، کنسول ، تابلو ، آیینه ، قاب ، اکسسوری و ... .
در حالی که طراحی داخلی بیشتر بر اساس ایجاد تغییرات اساسی مانند  تغیر محل دیوارها ، نقشه فضاها ، طراحی نازک کاری و طراحی مبلمان جدید است . اما همچنان یکی از شاخه های دکوراسیون و البته دکوراسیون داخلی می باشد .

طراحی داخلی یک شاخه وسیع به نام طراحی فضایی را پوشش می دهد و آن بستگی به این دارد که در کدام جهت ، کار دکوراسیون را پیش می برید . کار دکوراسیون که آیتم های زیادی مانند دکوراسیون داخلی را پوشش می دهد؛ و یا کار طراحی که ممکن است طراحی نقشه محیطی در مقیاس بزرگ و یا تغییر کاربری ساختمان از داخلی به تماما تجاری را در بر بگیرد .

هر کدام از این دو با تبدیل فضاهای داخلی به محیط های دلپذیرِ کاری ، تفریحی ویا استراحت ، یک زندگی رضایت بخش ایجاد می کنند.

توصیف طراحی داخلی ساده است اما زمینه بسیار گسترده ای دارد و تمامی محیط ها به یک متخصص ماهر در زمینه دکوراسیون داخلی نیاز دارند .